|
Data
|
9-23 maja 1982
|
Etapów
|
12 + prolog
|
Dystans
|
1946,5 km
|
Czas zwycięzcy
|
45h 46’20’’ (42,405 km/h)
|
Zgłoszenia
|
94 kolarzy
|
Ukończyło wyścig
|
87 kolarzy
|
Podium
|
Pierwsze miejsce
|
Olaf Ludwig
|
Drugie miejsce
|
Szachit Zagretdinow
|
Trzecie miejsce
|
Jurij Barinow
|
Pozostałe klasyfikacje
|
Górska
|
Henryk Santysiak
|
Punktowa
|
Olaf Ludwig
|
Najaktywniejszych
|
Olaf Ludwig
|
Najwszechstronniejszych
|
Olaf Ludwig
|
Drużynowa
|
NRD
|
XXXV Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Praga – Warszawa – Berlin w dniach 9-23 maja 1982 roku. Do 12-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1946,5 km, wystartowało 94 zawodników z 16 drużyn.
Prolog, (9 maja 1982), Praga (5,5 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
6,40
|
2.
|
Falk Boden
|
+0,02
|
3.
|
Michal Klasa
|
+0,03
|
4.
|
Milan Jurčo
|
+0,03
|
5.
|
Andreas Petermann
|
+0,07
|
6.
|
Anatolij Jarkin
|
+0,08
|
7.
|
Jörg Köhler
|
+0,10
|
8.
|
Nenczo Stajkow
|
+0,11
|
9.
|
Lutz Lötzsch
|
+0,12
|
10.
|
Iwan Miszczenko
|
+0,13
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Johannes Lammerts
|
4:21,39
|
2.
|
Riho Suun
|
+0,41
|
3.
|
Falk Boden
|
+0,41
|
4.
|
Vladimir Vávra
|
+0,41
|
5.
|
Jarmo Sorsa
|
+0,41
|
6.
|
Vladimír Kozárek
|
+0,41
|
7.
|
Marco Vitali
|
+0,41
|
8.
|
Thomas Barth
|
+0,41
|
9.
|
Mircea Romaşcanu
|
+0,41
|
10.
|
Felix Urbain
|
+0,41
|
II etap, (11 maja 1982), Hradec Králové – Ołomuniec (149 km)[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Riho Suun
|
3:21,46
|
2.
|
Thomas Barth
|
+0,00
|
3.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
4.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
5.
|
Vladimír Kozárek
|
+0,00
|
6.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
7.
|
Witold Mokiejewski
|
+0,00
|
8.
|
Andreas Petermann
|
+0,00
|
9.
|
Andrzej Serediuk
|
+0,00
|
10.
|
Jean-Claude Bagot
|
+0,00
|
III etap, (12 maja 1982), Ołomuniec – Dubnica (185 km)[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Riho Suun
|
4:36,10
|
2.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
3.
|
Olaf Ludwig
|
+0,00
|
4.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
5.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
6.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
7.
|
Thomas Barth
|
+0,00
|
8.
|
Grzegorz Banaszek
|
+0,00
|
9.
|
Mircea Romaşcanu
|
+0,00
|
10.
|
Mustafa Najjari
|
+0,00
|
IV etap, (13 maja 1982), Dubnica – Ostrawa (161 km)[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
4:03,10
|
2.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
3.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
4.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
5.
|
Falk Boden
|
+0,00
|
6.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
7.
|
Riho Suun
|
+0,00
|
8.
|
Carlos Santos
|
+0,00
|
9.
|
José Hernández Arancibia
|
+0,00
|
10.
|
Felix Urbain
|
+0,00
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Patrizio Gambirasio
|
4:31,54
|
2.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
3.
|
Olaf Ludwig
|
+0,00
|
4.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
5.
|
Carlos Santos
|
+0,00
|
6.
|
Ionel Gancea
|
+0,00
|
7.
|
Falk Boden
|
+0,00
|
8.
|
Andreas Petermann
|
+0,00
|
9.
|
Michel Charréard
|
+0,00
|
10.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Szachit Zagretdinow
|
3:29,21
|
2.
|
Riho Suun
|
+0,00
|
3.
|
Olaf Ludwig
|
+0,00
|
4.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
5.
|
Tadeusz Krawczyk
|
+0,00
|
6.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
7.
|
Johannes Daams
|
+0,00
|
8.
|
Lechosław Michalak
|
+0,00
|
9.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
10.
|
Falk Boden
|
+0,00
|
VII etap, (17 maja 1982), Piotrków Trybunalski – Warszawa (151 km)[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Szachit Zagretdinow
|
3:14,03
|
2.
|
Lechosław Michalak
|
+0,00
|
3.
|
Olaf Ludwig
|
+0,00
|
4.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
5.
|
Riho Suun
|
+0,00
|
6.
|
Felix Urbain
|
+0,00
|
7.
|
Andreas Petermann
|
+0,00
|
8.
|
José Hernández Arancibia
|
+0,00
|
9.
|
Antonio Pérez Hernández
|
+0,00
|
10.
|
Johannes Daams
|
+0,00
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
4:19,52
|
2.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
3.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
4.
|
Mircea Romaşcanu
|
+0,00
|
5.
|
Michal Klasa
|
+0,00
|
6.
|
Elias Campos
|
+0,00
|
7.
|
Vladimír Kozárek
|
+0,00
|
8.
|
Grzegorz Banaszek
|
+0,00
|
9.
|
Massimo Ghirotto
|
+0,00
|
10.
|
Antonio Quintero
|
+0,00
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Giovanni Bottoia
|
3:54,02
|
2.
|
Orestes Mora
|
+0,00
|
3.
|
Cornel Nicolae
|
+0,02
|
4.
|
Marceau Pilon
|
+0,02
|
5.
|
Falk Boden
|
+0,46
|
6.
|
Michal Klasa
|
+0,46
|
7.
|
Olaf Ludwig
|
+0,46
|
8.
|
Grzegorz Banaszek
|
+0,46
|
9.
|
Carlos Santos
|
+0,46
|
10.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,46
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
4:39,57
|
2.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,00
|
3.
|
Riho Suun
|
+0,00
|
4.
|
Felix Urbain
|
+0,00
|
5.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,00
|
6.
|
Andreas Petermann
|
+0,00
|
7.
|
Falk Boden
|
+0,00
|
8.
|
Carlos Santos
|
+0,00
|
9.
|
Marco Vitali
|
+0,00
|
10.
|
Lechosław Michalak
|
+0,00
|
XI etap, (22 maja 1982), Neubrandenburg (36 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
36,57
|
2.
|
Anatolij Jarkin
|
+1,12
|
3.
|
Falk Boden
|
+1,21
|
4.
|
Nenczo Stajkow
|
+1,54
|
5.
|
Andreas Petermann
|
+1,59
|
6.
|
Jordan Penczew
|
+2,12
|
7.
|
Siergiej Suchoruczenkow
|
+2,19
|
8.
|
Jurij Barinow
|
+2,20
|
9.
|
Milan Jurčo
|
+2,32
|
10.
|
Jiří Škoda
|
+2,50
|
XII etap, (23 maja 1982), Neubrandenburg – Berlin (190 km)[edytuj | edytuj kod]
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Mircea Romaşcanu
|
4:27,48
|
2.
|
Philippe Saudé
|
+0,00
|
3.
|
Olaf Ludwig
|
+0,12
|
4.
|
Patrizio Gambirasio
|
+0,12
|
5.
|
Szachit Zagretdinow
|
+0,12
|
6.
|
Riho Suun
|
+0,12
|
7.
|
Marco Vitali
|
+0,12
|
8.
|
Felix Urbain
|
+0,12
|
9.
|
Iwan Miszczenko
|
+0,12
|
10.
|
Johannes Lammerts
|
+0,12
|
Koszulka żółta
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
L.p.
|
Zawodnik
|
Czas/strata
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
45:46,20
|
45.
|
Claudio Pettina
|
+17,39
|
2.
|
Szachit Zagretdinow
|
+1,10
|
46.
|
Károly Jenei
|
+19,11
|
3.
|
Jurij Barinow
|
+1,22
|
47.
|
Antonio Pérez Hernández
|
+20,58
|
4.
|
Thomas Barth
|
+1,41
|
48.
|
Attila Vamos
|
+21,26
|
5.
|
Iwan Miszczenko
|
+1,44
|
49.
|
Elias Campos
|
+21,48
|
6.
|
Lutz Lötzsch
|
+1,51
|
50.
|
Johannes van Asten
|
+22,03
|
7.
|
Riho Suun
|
+2,02
|
51.
|
Luis Teixeira
|
+22,32
|
8.
|
Vladimir Vávra
|
+2,28
|
52.
|
Antonio Fernandes
|
+22,32
|
9.
|
Anatolij Jarkin
|
+2,29
|
53.
|
Patrizio Gambirasio
|
+22,46
|
10.
|
Milan Jurčo
|
+2,35
|
54.
|
Massimo Ghirotto
|
+25,14
|
11.
|
Vladimír Kozárek
|
+2,43
|
55.
|
Radomir Pavlović
|
+28,18
|
12.
|
Belmiro Silva
|
+3,04
|
56.
|
Felix Urbain
|
+28,50
|
13.
|
Andrzej Serediuk
|
+3,09
|
57.
|
Lukács Szántó
|
+29,27
|
14.
|
Marco Vitali
|
+3,15
|
58.
|
Philippe Saudé
|
+29,49
|
15.
|
Nenczo Stajkow
|
+3,20
|
59.
|
Pejo Todorow
|
+30,37
|
16.
|
Andreas Petermann
|
+3,21
|
60.
|
Roberto Rodríguez
|
+31,13
|
17.
|
Siergiej Suchoruczenkow
|
+3,53
|
61.
|
José Hernández Arancibia
|
+31,28
|
18.
|
Tadeusz Krawczyk
|
+3,54
|
62.
|
Khalid Touzani
|
+31,39
|
19.
|
Michal Klasa
|
+4,11
|
63.
|
Eduardo Alonso González
|
+32,25
|
20.
|
Mircea Romaşcanu
|
+4,29
|
64.
|
Alf Blomback
|
+33,44
|
21.
|
Jiří Škoda
|
4,44
|
65.
|
Constantin Carutaşu
|
+34,37
|
22.
|
Jörg Köhler
|
+4,57
|
66.
|
Johannes Daams
|
+35,44
|
23.
|
Jiří Stratílek
|
+4,59
|
67.
|
Tamás Csathó
|
+37,40
|
24.
|
Costică Paraschiv
|
+5,08
|
68.
|
György Szuromi
|
+38,15
|
25.
|
Jean-Claude Bagot
|
+6,25
|
69.
|
Adrianus van der Poel
|
+38,59
|
26.
|
Fernando Fernandes
|
+6,54
|
70.
|
Giovanni Bottoia
|
+39,44
|
27.
|
Michel Charréard
|
+8,20
|
71.
|
Orestes Mora
|
+41,17
|
28.
|
Witold Mokiejewski
|
+9,46
|
72.
|
Dragan Dostanić
|
+44,08
|
29.
|
Christian Sobota
|
+10,00
|
73.
|
Ionel Gancea
|
+47,10
|
30.
|
Lechosław Michalak
|
+10,12
|
74.
|
Rajko Čubrić
|
+57,41
|
31.
|
Falk Boden
|
+11,17
|
75.
|
Ole Blomback
|
+1:07,33
|
32.
|
Grzegorz Banaszek
|
+11,51
|
76.
|
László Antal
|
+1:08,07
|
33.
|
Weliko Welikow
|
+12,14
|
77.
|
Jarmo Sorsa
|
+1:09,10
|
34.
|
Traian Sârbu
|
+12,15
|
78.
|
Hannu Jussila
|
+1:09,48
|
35.
|
Marceau Pilon
|
+12,39
|
79.
|
Jilali Dinani
|
+1:11,50
|
36.
|
Mustafa Najjari
|
+12,58
|
80.
|
Bojan Udovič
|
+1:12,55
|
37.
|
Nasko Stojczew
|
+13,16
|
81.
|
Hannu Luoto
|
+1:16,07
|
38.
|
Henryk Santysiak
|
+14,02
|
82.
|
Dordżpalamyn Colmon
|
+1:21,19
|
39.
|
Jordan Penczew
|
+14,03
|
83.
|
Damdinsürengijn Orgodol
|
+1:39,23
|
40.
|
Gerrit Takens
|
+14,21
|
84.
|
Cedendambyn Ganbold
|
+1:39,41
|
41.
|
Christo Chinkow
|
+14,28
|
85.
|
Cornel Nicolae
|
+1:41,05
|
42.
|
Carlos Santos
|
+14,40
|
86.
|
Daszdżamcyn Mönchbat
|
+1:46,06
|
43.
|
Johannes Lammerts
|
+16,01
|
87.
|
Batsuchijn Chajanchjarwaa
|
+1:49,45
|
44.
|
Antonio Quintero
|
+17,08
|
|
Koszulka błękitna.
Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p.
|
Drużyna
|
Czas/strata
|
L.p.
|
Drużyna
|
Czas/strata
|
1.
|
Niemiecka Republika Demokratyczna
|
137:18,23
|
9.
|
Włochy
|
+33,06
|
2.
|
ZSRR
|
+3,01
|
10.
|
Kuba
|
+47,40
|
3.
|
Czechosłowacja
|
+5,09
|
11.
|
Holandia
|
+52,33
|
4.
|
Bułgaria
|
+7,18
|
12.
|
Węgry
|
+54,50
|
5.
|
Polska
|
+10,23
|
13.
|
Maroko
|
+1:42,48
|
6.
|
Rumunia
|
+20,04
|
14.
|
Finlandia
|
+1:54,32
|
7.
|
Francja
|
+21,45
|
15.
|
Jugosławia
|
+2:02,08
|
8.
|
Portugalia
|
+23,55
|
16.
|
Mongolia
|
+4:05,41
|
Koszulka zielona.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p.
|
Zawodnik
|
Punkty
|
1.
|
Henryk Santysiak
|
17
|
2.
|
Christian Sobota
|
10
|
3.
|
Antonio Quintero
|
10
|
4.
|
Jiří Škoda
|
8
|
5.
|
Pejo Todorow
|
8
|
6.
|
Roberto Rodríguez
|
8
|
7.
|
Jean-Claude Bagot
|
7
|
8.
|
Nenczo Stajkow
|
6
|
9.
|
Claudio Pettina
|
5
|
10.
|
Károly Jenei
|
5
|
Koszulka fioletowa.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p.
|
Zawodnik
|
Punkty
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
32
|
2.
|
Falk Boden
|
26
|
3.
|
Giovanni Bottoia
|
25
|
4.
|
Christian Sobota
|
18
|
5.
|
Anatolij Jarkin
|
14
|
6.
|
Michel Charréard
|
14
|
7.
|
Johannes van Asten
|
12
|
8.
|
Roberto Rodríguez
|
12
|
9.
|
Riho Suun
|
11
|
10.
|
Johannes Lammerts
|
11
|
Koszulka różowa.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.
L.p.
|
Zawodnik
|
Punkty
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
38
|
2.
|
Szachit Zagretdinow
|
16
|
3.
|
Michal Klasa
|
11
|
4.
|
Falk Boden
|
11
|
5.
|
Riho Suun
|
7
|
6.
|
Jiří Škoda
|
7
|
7.
|
Christian Sobota
|
7
|
8.
|
Thomas Barth
|
6
|
9.
|
Nenczo Stajkow
|
5
|
10.
|
Fernando Fernandes
|
5
|
Koszulka biała.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.
L.p.
|
Zawodnik
|
Punkty
|
1.
|
Olaf Ludwig
|
70
|
2.
|
Szachit Zagretdinow
|
96
|
3.
|
Riho Suun
|
140
|
4.
|
Andreas Petermann
|
158
|
5.
|
Michal Klasa
|
176
|
6.
|
Marco Vitali
|
177
|
7.
|
Falk Boden
|
180
|
8.
|
Vladimír Kozárek
|
249
|
9.
|
Lechosław Michalak
|
266
|
10.
|
Mircea Romaşcanu
|
298
|
- ↑ Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
- Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 458-468.
- Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.